A jó magyaros halászlé titka recepttel

Igazi tradicionális magyar étel!

Nemcsak az ünnepekre, mert egész évben enni jó… 🙂

Biztos vannak minden évben olyan kiskukták, háziasszonyok, akik először fognak neki a finom halászlé elkészítéséhez. Legyen az karácsony, vagy egy hétvégi családi, baráti összejövetel az évben, mindig jól jön, ha van egy egyszerű recept. Bár a halászlé elkészítésére is mondhatjuk, hogy ahány ház annyi szokás. Tavasszal, nyáron, vagy késő ősszel a legjobb, ha van kertünk, bográcsban elkészíteni. 🙂

Bár legfőképpen a karácsony az év azon időszaka, amikor a magyar ember a legtöbb halat eszi, pedig a hal egyébként rendkívül egészséges, így bátran fogyasszuk egész évben, ne csak a karácsonyi ünnepek alatt.

A jó halászlé titka először is az, hogy lehetőleg ne egyfajta halból készítsük. Sokkal finomabb és ízesebb lesz az étel, ha legalább három-négyféle halból készítjük. Használhatunk hozzá, pontyot, kárászt, keszeget, harcsát, csukát, kecsegét stb…

A második nagyon fontos alapanyag a fűszerpaprika. Ne spóroljunk ezen, mert teljesen más az íze egy jó minőségű fűszerpaprikának, mint olcsóbb társaiknak.

A harmadik, és szerintem, ha a kezdők, így fognak hozzá, tuti mindig elkészítik a halászlevet. Az első lépés ugyebár a vásárlással kezdődik. Manapság a hentes elvégzi, ha kérjük a kiválasztott élő halak feldarabolását, filézését, tehát teljesen konyhakészen tudjuk hazavinni, bár így egy picivel drágább, de én mondom, megéri! (Hosszú éveken keresztül pucoltam otthon a halat, és készítettem elő, tehát érdemes konyhakészen előkészítve venni, és a pucolást és miegymást a hentesre bízni, érdemes így vásárolni.) Így ezzel már nekünk teendőnk nincsen. 🙂 Csak maga a halászlé megfőzése.

Szóval én így készítem, a jó magyaros halászlevet.



Magyaros halászlé

Hozzávalók:

1 egész 1-1,2 kg-os tisztított ponty (hal fej,farok,filézett pontyszeletek)

500 g törpeharcsa apróhal

250 g keszeg apróhal

250 g kárász apróhal

2 db nagy vöröshagyma

1 db nagy paradicsom

1 db nagy zöldpaprika

1 kk Himalája só – ízlés szerint (óvatosan a sóval, mert a halászlékocka, és a halsűrítéményben is van só)

bors – ízlés szerint

2,5 dkg Kalocsai pirospaprika

1 nagy gerezd fokhagyma

2-4 db *házi halászlékocka – ízlés szerint

dobozos halsűrítmény – ezekben általában már benne van a pirospaprika is, és enyhén sósak, vagy *házi halsűrítmény, ha sok halból készítjük a halászlevet.

½ db hegyes csípős zöldpaprika – ha nem szeretitek az enyhén csípőset, elhagyható

150-150 g haltej és ikra





Magyaros halászlé

elkészítése:

A konyhakész felszeletelt halfélékből (én már mindig ilyet szoktam vásárolni, sőt a halszeleteket, beirdaltatom, kifiléztetem a hentessel, így a gyerekek is bátran ehetik, mert teljesen szálkamentes), a ponty fejét, farkát, a 2-3 ujjnyi darabokra vágott apró-halakat egy fazékba tesszük, megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a fokhagymát, a negyedekbe vágott vöröshagymát.

Ezután, felöntjük annyi vízzel, hogy a halakat éppen csak ellepje. Majd sózzuk, borsozzuk, és lassú forralással vajpuhára-pépesre főzzük kb. 1 óra.



Közben a paradicsomot és a zöldpaprikát megmossuk, a paradicsomot meghámozzuk (forró lobogó vízbe dobjuk egy pár percig és szépen lejön a héja) és felvágjuk, és hozzáadjuk a leveshez, és a házi halászlékockát is. (először csak 2 db-ot szoktam hozzáadni, és ha igényli a leves kóstolás után, akkor még teszek bele.)

A pontyfilé szeleteket, a haltejet és az ikrát kissé besózzuk, fóliával letakarjuk, felhasználásig a hűtőszekrénybe tesszük. 



Ha letelt az idő, sűrű szövésű szitán átszűrjük a hallét, a sűrűjét erőteljesen kinyomkodjuk, egy fakanál segítségével. De van, aki paradicsompasszírozón darálja át többször, persze a nagyobb halcsontokat eltávolítjuk.

Ha elkészültünk, akkor a halléhez, hozzáadjuk a halsűrítményt, (én először csak a keveset szoktam hozzáadni, és amikor összefő, és igényli, kóstolás után, akkor még teszek hozzá. Az átpasszírozott halsűrítményből félre teszek, ha jó sok halból készítem, és jöhet a következő adag *halászlékocka elkészítése, (recept lentebb) majd zacskóba teszem és mehet a mélyhűtőbe, jó lesz egy következő főzésnél) és a hegyes csípős zöldpaprikát és közepes tűzön 8-10 percig forraljuk, végül beletesszük a halfilé szeleteket, az ikrát, haltejet, és fedő alatt, alacsony hőfokon, puhulásig főzzük kb. 10-15 perc, szükség szerint sózzuk. Kevergetni nem szabad, mert a halhús törékeny, inkább csak rázogassuk a fazekat.

A kész levest óvatosan, nehogy összetörjön a halhús, levesestálba szedjük, és forrón tálaljuk. Kínálhatunk hozzá még vékonyan felkarikázott csípős zöldpaprikát, vagy paprikakrémet külön tálkában.

Önmagában is finom, de friss házikenyér illik hozzá vagy gluténmentes kenyér itt.

*Házi halászlékocka készítése

Hozzávalók:


házi halsűrítmény (ha sok halból készítjük a halászlevet) vagy dobozos bolti

kevés víz

Fűszerek, ízlés szerint:

Kalocsai pirospaprika

Himalája só itt

cayenne bors itt

őrölt zellermag itt

ötbors durvára darált fűszer itt

egy kis fokhagyma granulátum itt

egy kis vöröshagymapor itt

egy-két karika csípős helyes zöldpaprika

A hozzávalóknál * megjelölt termékeket a négy égtáj Ázsia boltban szoktam vásárolni, online is lehet rendelni:

http://azsiabolt.hu/termekek

http://www.azsiabt.hu/termekek/fszrkev?page=1

Házi halászlékocka

elkészítése:


A félretett/megmaradt halsűrítményt, egy kevés vízzel és fűszerekkel, csípős zöldpaprikával felfőzzük. A fűszerezés függ a megmaradt halsűrítmény mennyiségétől. De mindenképpen először kevesebbet tegyünk, majd kóstolás után, fűszerezhetünk még. Majd hagyjuk teljesen kihűlni. Jégkocka tartóba adagoljuk, és lefagyasztjuk. Ha elkészült akkor zacskóba adagoljuk. És a következő főzésnél már kész házi halászlékockánk van.

Ha tetszett a recept, kérlek, oszd meg másokkal is, hisz az egészség mindenkié… Köszönöm

 

További receptekért, tippekért, érdekességekért csatlakozz a facebook oldalamhoz:

https://www.facebook.com/mediterranetelek.klarissza

Jó étvágyat és jó egészséget!

Klarissza

A magyar néprajzi irodalom szerint a halászlé azonos a hosszú lére eresztett halpaprikással. 1871-ben jelent meg Szegeden Rézi néni szakácskönyve, amelyben megtalálhatjuk a “Halpaprikás halászosan” nevű étel elkészítési módját. A „halászos mód” lényege az, hogy minden hozzávalót egyszerre tesznek bele a bográcsba. A valódi népi halászlének a sok és jóféle hal (főleg a ponty), a sajátos elkészítési mód, a bogrács, a megfelelő és egyéb fűszerek mellett fontos és elmaradhatatlan kelléke a paprika, azaz a “törökbors”, és a vöröshagyma. Sokak véleménye szerint nem kell passzírozni a halászlét, ugyanis a halászlé elkészítési módja és lényege a jófajta paprikában, a sok hagymában és halban rejlik. Azonban már a 19. századtól különféle készítési hagyományok alakultak ki a Tisza mellett, a Duna mindkét oldalán, a Balatonnál, a halásztanyákon és a polgári konyhákon. A klasszikus szegedi halászlé lényeges eleme például a passzírozás. A halászlé főzését akkor kell befejezni, ha a hüvelyk- és mutatóujj összeragad az étel gőzében. Tovább érdekességet még itt olvashattok.

Címkék: , , ,
Tovább a blogra »