Rendkívüli és laktató egytálétel!
Bizton mondhatom, hogy mind a 10 ujjadat megnyalod utána. 🙂
Megéri elkészíteni ezt a finomságot…
A jó cigánypecsenye titka az egyszerűségében rejlik, még a kezdők is el tudják készíteni.
És miért nevezik cigánypecsenyének? A recept végén keresem rá a választ… 🙂
Cigánypecsenye kakastaréj-szalonnával recept,
sült krumplival és majonézes salátával gluténmentes
Hozzávalók:
4 szelet csontos karaj vagy tarja
4 szelet füstölt kenyér szalonna
Pác:
4 gerezd nagyobb fokhagyma
1 púpos ek mustár
6 ek extra szűz olíva olaj
1 ek Kalocsai pirospaprika
1 kk *Himalája só
1 kk *ötbors fűszer – őrölt, mozsárban összetört
Köret:
1 kg krumpli – héjában megfőzve/utána sütve
Majonézes vegyes saláta recept:
fél kg vegyes saláta:
reszelt fehér káposzta, sárgarépa, uborka apróra vágott jégsaláta, kovászos uborka – kockára vágva
Öntet:
egy nagy tejföl fele
2-3 ek majonéz
1 ek mustár
1 ek *agavé szirup
1-2 ek citrom vagy lime leve
egy csipet *Himalája só
Sütéshez:
kókuszzsír
A hozzávalóknál * megjelölt termékeket a négy égtáj Ázsia boltban szoktam vásárolni:
http://www.azsiabt.hu/
Cigánypecsenye kakastaréj-szalonnával recept
elkészítése:
Egy kisebb tálkába a pác összetevőit keverjük össze. A megpucolt fokhagymát átnyomjuk, hozzáadjuk a sót, pirospaprikát, mustárt és az extra szűz olíva olajat. Jól elkeverjük el. Tegyük félre.
A szalonna széleit vagdossuk be, egy éles késsel, vagy egy olló segítségével. 🙂
A hús szeleteket az előzőekben elkevert páccal, egy ecset segítségével, vagy ha nincs a kezünkkel, kenjük meg, vagy dörzsöljük bele. A hús széleit vagdossuk be egy kicsit, vagy egy éles késsel, vagy ollóval…, 🙂 így sütéskor nem pöndörödnek fel. Tegyük a hűtőbe minimum 1 órára, de lehet akár egy éjszakán át is hagyni, pácolódni. Mielőtt sütnénk a húst, vegyük ki a hűtőből legalább 20 perccel előtte.
A bevagdosott szalonnát tegyük egy serpenyőbe, de előtte egy evőkanálnyi kókuszzsírt tegyünk alája, hogy ne égjen meg. Lassú tűzzön, süssük ki, a szalonnákat, szép arany barnára. 🙂
A kisült szalonna zsírjában süssük ki a hús szeleteket, közepes hőfokon, kb. mindegyik oldalát 5-6 percig süssük, vagy aki nem szereti átsütve, inkább lazábban, akkor 4-5 percig süsse. Ha készen vagyunk, szedjük egy tányérra és hagyjuk egy pár percig pihentetni.
A krumplit főzzük meg héjában, háromnegyed részig, ha kihűlt, pucoljuk meg és vágjuk kockára, majd a kisült hús zsiradékjában süssük ropogósra. (ha kell még bele zsiradék, akkor tegyünk egy ek kókuszzsírt a serpenyőbe)
Amíg fő a krumpli készítsük el a majonézes vegyes saláta receptjét: a reszelt/feldarabolt hozzávalókat tegyük egy tálba, keverjük össze, és készítsük el hozzá az öntetet, keverjük össze a hozzávalókat, kóstoljuk meg, lehet még utóízesíteni, ha kész, öntsük a salátára és tegyük a hűtőbe.
Ha mindennel elkészültünk tálaláskor a finom cigánypecsenye húsokra helyezzük a sült kakastaréj szalonnákat, majd tálaljuk melléje a sült burgonyát és a majonézes vegyes salátát.
Ha tetszett a recept, kérlek, oszd meg másokkal is, hisz az egészség mindenkié… Köszönöm
További receptekért, tippekért, érdekességekért csatlakozz a facebook oldalamhoz: https://www.facebook.com/mediterranetelek.klarissza
Jó étvágyat és jó egészséget!
Klarissza
Miért nevezik cigánypecsenyének?
Csemer Géza Habiszti című könyvében pedig ez áll:“Cigánypecsenyének azért nevezik, mert régen ugyanez cigányosan készült. Úgy, hogy a hús- és szalonnaszeleteket egy nyársra szúrták föl vegyesen, aztán parázs fölött pirították, sütötték, közben a zsírját le-lecsöpögtették.”
De származhat onnan is, hogy régen, a pecsenye tetejére beirdalt, sült cigányszalonna szeletet tettek. A cigányszalonna füstölt szalonnafajta, melyet beérése után legalább 3 cm vastag, 8-10 cm széles és kb. 40 cm hosszú darabokban, vérbe mártva megfüstölnek. Így feketés, “cigányos” vérfüstburkot kap. A szalonna “taréjok” tetejét fűszerpaprikába mártották, és egy bugylibicskával a húsra tűzték. Bár mára a cigányszalonna egyszerű füstölt szalonnává szelídült, a név megmaradhatott. Forrás
Akárhonnan is származik a neve, bárhogyan is készítjük el, annyi bizonyos, a cigánypecsenye elképzelhetetlen füstölt szalonna és a markáns fokhagymaíz nélkül.
Írásos emléket az eredetéről ténylegesen nem sikerült felkutatnom, de ha a kedves és lelkes olvasóim között akad, aki tud erről a népszerű pecsenyénkről történetet, ossza meg velünk e cikk, hozzászólásban… 🙂
Én a következő történetet hallottam a cigánypecsenye nevének kialakulásának kapcsán:
Egy étteremben rendszeresen járt egy öreg cigány ember, aki muzsikával szórakoztatta az ott jóízűen fogyasztó vendégeket. Természetesen a cigány ember is fogyasztott rendszeresen ételt, és mindig ugyan azt az ételt kérte, megy a cikkben is szerepel, persze nem “cigánypecsenye” volt még a neve. A receptet maga a muzsikus adta meg a szakácsnak, hogy hogyan készítsék el az ételt. No és mivel az öreg cigány mindig ezt fogyasztotta, innen ragadt rá erre az ételre a pecsenye, mely a cigánynak készült. Tehát: Cigánypecsenye.
Sokan sokféleképpen készítik. Engem kifejezetten irritál, ha egy jó magyaros ételhez olivaoljat használnak. Az nem való hozzá, még elvből sem. A magyar ember zsírral süt-főz! 🙂